Illinois Masonic Academic Bowl

2014

Last Update

03-04-14

3:55 pm

Dale F. Thayer, Tournament Director

thayerdale@mchsi.com

Grand Lodge of Ancient Free & Accepted Masons of the State of Illinois

Links to pages on this site

Illinois Masonic Academic Bowl Committee Members

Schools Entered in Tournament

Class "A"

Sectional

Tournament

Locations

Class "A"

State

Tournament

Qualifiers

What is it?

How does it work?

Lodges

Sponsoring

Schools

Class "AA"

Sectional

Tournament

Locations

Class "AA"

State

Tournament

Qualifiers

 

 

Class "A" Sectional Tournament Results

State Tournament Results

including scores

 

 

Class "AA" Sectional Tournament Results

Dates for 2015

 

 

 

Sectional Tournaments

Saturday

February 15, 2014

Click on Sectional Tournament Locations  above.

State Tournament

Saturday

March 1, 2014

Springfield High School

Springfield

 

 

Illinois Masonic Academic Bowl

Committee Members

Herman J. Albers

Red Bud

Jim Albsmeyer

Payson

Kendal A. Balding

Altamont

Barry R. Beck

Astoria

Dimitri H. Beres

Elmwood

Clinton A. Block

Neponset

Larry A. Buchenau

Lena

Donald L. Busby

Lombard

John L. Buvelot

Oak Forest

Eric B. Buzzard

St. Joseph

William B. Carter

Annawan

Derek S. Craig

Anna

Ronald D. Croy

Charleston

Rodney S. Eichen

Carlinville

Jeffery J. Fox

Bloomington

Harry F. Gross

Rochelle

J. Wendell Haney

Salem

Charles M. Harper, Sr.

New Lenox

Terry R. Irwin

Rock Falls

Douglas H. Keppy

Sugar Grove

Larry E. Lawson

Princeton

Lawrence D. Lewis II

Carmi

Mark D. Nokes

Hoffman Estates

Phillip S. Pinney

Riverton

Kenneth L. Puckett

Decatur

Robert F. Raukohl

Lake Villa

Jason C. Sample

Sesser

O. Perry Steward

Westmont

Dale F. Thayer

Committee Chairman

Fulton

Charles R. Turasky

Petersburg

Steven L. Walker

O'Fallon

Fred Wright

Robinson

 

       Schools Entered  in Tournament

 

       2014 SECTIONAL TOURNAMENT  --  --  FEBRUARY 15, 2014

 

 313 schools registered                                                                       Last Update:  03-04-14

   18 schools withdrew

 295 schools participated

 

                               Illinois Masonic Academic Bowl

 (alphabetically by city/town)                                               (Strike-through = withdrew)

CITY or TOWN

NAME of SCHOOL

 

Class

 

Date Entered

Lodge Sponsor

Sectional

Site Assigned

Abingdon Abingdon-Avon

A

09-07-13

 

07

Albion Edwards County H.S.

A

09-05-13

0356

17

Aledo Mercer County H.S.

A

09-03-13

0059

0252

0679

05

Altamont Altamont H.S.

A

11-07-13

0533

17

Alton Alton H.S.

AA

09-06-13

 

29

Alton Marquette Catholic H.S.

AA

10-21-13

 

29

Amboy Amboy H.S.

A

10-23-13

0178

04

Annawan Annawan H.S.

A

10-02-13

0092

04

Antioch Antioch Community H.S.

AA

09-12-13

0827

20

Arcola Arcola H.S.

A

12-05-13

0366

13

Arlington Heights Saint Viator H.S.

AA

09-03-13

0522

21

Armstrong Armstrong Township H.S.

A

12-19-13

0782

09 Host

Arthur Arthur-Lovington H.S.

A

10-01-13

0825

13

Ashland A-C Central H.S.

A

11-05-13

 

11 Host

Ashton Ashton-Franklin Center H.S.

A

10-02-13

0244

03

Astoria Astoria H.S.

A

11-07-13

0116

10

Athens Athens H.S.

A

10-24-13

0762

11

Auburn Auburn H.S.

A

11-01-13

0354

14

Aurora East Aurora H.S.

AA

09-03-13

0950

23

Aurora Illinois Mathematics and Science Academy

AA

09-05-13

0090

23

Aurora Metea Valley H.S.

AA

09-10-13

0254

23 Host

Aurora Waubonsie Valley H.S.

AA

10-21-13

 

23

Barrington Barrington H.S.

AA

09-09-13

0190

0522

20

Barry Western H.S.

A

09-03-13

0910

0388

10

Bartonville Limestone Community H.S.

AA

10-07-13

0930

25

Beardstown Beardstown H.S.

A

11-25-13

0023

10

Belleville

Althoff Catholic H.S.

withdrew 02-14-14 due to weather/road conditions.

A

09-30-13

0024

15

Belleville

Belleville West H.S.

withdrew 02-12-14 due to lack of team members due to other school activities

AA

10-15-13

0852

29

Belvidere Belvidere H.S.

AA

01-08-14

0060

19

Belvidere Belvidere North H.S.

AA

11-04-13

0060

19

Bensenville Fenton H.S.

AA

09-03-13

1159

21

Bethalto Civic Memorial H.S.

AA

09-10-13

 

29

Bismarck Bismarck-Henning H.S.

A

01-10-14

0782

09

Bloomington Bloomington H.S.

AA

09-03-13

0043

26 Host

Bloomington Central Catholic H.S.

AA

09-10-13

0043

26

Bradley Bradley-Bourbonnais Community H.S.

AA

10-16-13

0429

24

Breese Central Community H.S.

AA

09-06-13

0109

29

Breese Mater Dei Catholic H.S.

A

09-03-13

0427

15

Bridgeport

Red Hill H.S.

withdrew 02-14-14 due to weather/road conditions.

A

11-01-13

0386

17

Broadlands Heritage H.S.

A

09-24-13

0199

13

Buffalo Tri-City H.S.

A

10-04-13

 

12

Bunker Hill Bunker Hill H.S.

A

12-05-13

 

15

Bushnell Bushnell-Prairie City H.S.

A

10-15-13

0734

07 Host

Byron Byron H.S.

A

09-27-13

0274

02 Host

Cairo

Cairo H.S.

withdrew 02-14-14 (gave no reason)

A

09-05-13

0339

18

Cambridge Cambridge H.S.

A

11-14-13

0049

05

Camp Point Central H.S.

A

10-08-13

0297

10

Campbell Hill Trico H.S.

A

01-13-14

0497

18

Carbondale Carbondale Community H.S.

AA

09-04-13

0241

 

30 Host

Carlinville Carlinville H.S.

A

09-10-13

0076

14 Host

Carrollton Carrollton H.S.

A

09-04-13

0050

10

Carterville Carterville H.S.

A

11-06-13

 

18

Casey Casey-Westfield H.S.

A

12-05-13

0442

16

Centrailia Centralia H.S.

AA

09-11-13

0201

30

Champaign Centennial H.S.

AA

09-03-13

0157

28 Host

Champaign Champaign Central H.S.

AA

09-06-13

0240

28

Champaign H.S. of St. Thomas More

A

09-19-13

 

13

Champaign Judah Christian H.S.

A

10-21-13

 

13

Charleston Charleston H.S.

AA

12-13-13

0035

0390

28

Chatham Glenwood H.S.

AA

12-17-13

0523

27 Host

Chester Chester H.S.

A

11-14-13

0072

18

Chicago Carver Military Academy

AA

01-09-14

 

24

Chicago Gordon Tech College Prep H.S.

AA

12-20-13

0998

22

Chicago Latin School of Chicago

AA

09-29-13

1136

1171

22

Chicago St. Ignatius College Prep H.S.

AA

12-05-13

0862

22

Chicago

University H.S.

(University of Chicago Laboratory School)

AA

12-02-13

1153

22

Chicago Whitney Young Magnet H.S.

AA

09-09-13

1163

22

Chillicothe Illinois Valley Central H.S.

AA

09-13-13

0222

25

Cisne

Cisne H.S.

withdrew 02-14-14 due to weather/road conditions.

A

11-21-13

1111

17

Clinton Clinton H.S.

AA

09-06-13

0084

28

Cobden Cobden H.S.

A

09-14-13

0466

18 Host

Colfax Ridgeview H.S.

A

11-06-13

 

08

Collinsville Collinsville H.S.

AA

09-23-13

 

29

Columbia Columbia H.S.

AA

11-07-13

0474

29

Crete Crete-Monee H.S.

AA

10-30-13

0763

24 Host

Cuba Cuba H.S.

A

09-27-13

0534

07

Cullom Tri-Point H.S.

A

12-18-13

 

06

Dakota Dakota H.S.

A

10-06-13

 

01

Danville Danville H.S.

AA

12-06-13

 

28

Danville Schlarman Academy

A

11-06-13

 

09

Decatur Lutheran School Association

A

09-11-13

0979

12

Decatur St. Teresa H.S.

A

11-25-13

0008

12

DeLand DeLand-Weldon H.S.

A

10-16-13

 

12

Delavan Delavan H.S.

A

11-08-13

0156

08

Dieterich Dieterich H.S.

A

12-20-13

0664

16

Dongola Dongola H.S.

A

12-20-13

0581

18

Dunlap Dunlap H.S.

AA

11-06-13

0360

25

Dupo Dupo H.S.

A

09-18-13

0474

15

Durand

Durand H.S.

withdrew 02-06-14 due to not enough team members being available

A

09-04-13

0302

02

Dwight Dwight Township H.S.

A

11-06-13

0371

06 Host

East Dubuque East Dubuque H.S.

A

09-04-13

0273

01

East Peoria East Peoria Community H.S.

AA

11-13-13

1143

1170

27

Edinburg Edinburg H.S.

A

11-18-13

0647

12

Effingham Effingham H.S.

AA

09-14-13

0149

28

Effingham St. Anthony H.S.

A

09-04-13

0149

17

El Paso El Paso-Gridley H.S.

A

09-04-13

 

08

Elk Grove Village Elk Grove H.S.

AA

11-01-13

0141

21

Elmwood Elmwood H.S.

A

09-04-13

0363

07

Erie Erie H.S.

A

09-04-13

0667

04

Eureka Eureka H.S.

A

09-04-13

 

08 Host

Evanston Evanston Township H.S.

AA

01-09-14

0931

21

Fairbury Prairie Central H.S.

AA

11-07-13

 

26

Fairfield Fairfield Community H.S.

A

09-04-13

0206

17 Host

Farina South Central H.S.

A

10-09-13

0398

17

Farmer City Blue Ridge H.S.

A

09-04-13

0710

12

Farmington Farmington Central H.S.

A

10-23-13

0192

0448

07

Fithian Oakwood H.S.

A

11-12-13

0714

09

Flossmoor Homewood-Flossmoor H.S. AA

12-18-13

0765

24

Forreston Forreston H.S.

A

12-10-13

0187

03

Franklin Park Leyden H.S.

AA

12-19-13

1057

21

Freeburg Freeburg Community H.S.

AA

09-05-13

0418

30

Fulton Fulton H.S.

A

09-06-13

0189

04

Galena Galena H.S.

A

09-11-13

0273

01

Galesburg Galesburg H.S.

AA

09-04-13

0155

25

Gardner Gardner-South Wilmington H.S.

A

11-21-13

0826

06

Geneseo Geneseo H.S.

AA

11-07-13

0092

25

Geneva Geneva H.S.

AA

09-04-13

0139

23

Georgetown Georgetown-Ridge Farm H.S.

A

12-17-13

0154

09

Gillespie Gillespie H.S.

A

09-27-13

214

14

Gilman

Iroquois West H.S.

Withdrew 01-29-14 due to not enough team members available for day of tournament

A

11-13-13

 

09

Glasford Illini Bluffs H.S.

A

12-31-13

 

07

Glen Ellyn Glenbard South H.S.

AA

09-04-13

0941

23

Granite City Granite City H.S.

AA

09-04-13

 

29

Granville Putnam County H.S.

A

10-14-13

0103

1093

08

Grayslake Grayslake Central H.S.

AA

12-20-13

0115

20 Host

Greenfield Greenfield H.S.

A

09-13-13

0050

15

Greenview Greenview H.S.

A

01-09-14

 

11

Greenville Greenville H.S.

AA

10-08-13

0245

29 Host

Griggsville Griggsville-Perry H.S.

AA

09-09-13

0045

0095

0218

10

Hanover River Ridge H.S.

AA

09-09-13

0036

01

Herscher Herscher H.S.

AA

09-11-13

1092

24

Highland Highland H.S.

AA

12-08-13

0560

0583

29

Hinsdale Hinsdale Central H.S.

AA

09-18-13

0934

22

Hoffman Estates Hoffman Estates H.S.

AA

11-04-13

0855

20

Hoopeston Hoopeston Area H.S.

A

09-27-13

0709

09

Hume Shiloh H.S.

A

01-12-14

0077

13

Jacksonville Jacksonville H.S.

AA

09-16-13

0003

27

Jacksonville Routt Catholic H.S.

A

09-07-13

0003

10

Jerseyville Jersey Community H.S.

AA

10-11-13

0341

0394

0592

0792

27

Johnston City Johnston City H.S.

A

10-16-13

0729

18

Joliet Joliet Central H.S.

AA

11-14-13

0919

24

Kankakee Bishop-McNamara Catholic H.S.

AA

09-04-13

 

24

Kansas See Oakland

 

 

 

---

Kewanee Kewanee H.S.

A

10-18-13

 

04

Kirkland Hiawatha H.S.

A

09-05-13

0146

02

Knoxville Knoxville H.S.

A

11-08-13

0066

05

LaGrange Lyons Township H.S.

AA

09-30-13

0770

22

Lake Forest Lake Forest H.S.

AA

11-12-13

0676

20

Lake Villa Lakes Community H.S.

AA

11-05-13

0827

20

Lake Zurich Lake Zurich H.S.

AA

11-07-13

1089

20

Lanark Eastland H.S.

A

09-16-13

0423

03

LaSalle LaSalle-Peru Township H.S.

AA

12-17-13

0013

26

Leland Leland H.S.

A

10-30-13

0558

02

Lena Lena-Winslow H.S.

A

09-04-13

0174

01 Host

LeRoy LeRoy H.S.

A

09-28-13

0221

12

Lewistown

Lewistown H.S.

Did not show up at sectional tournament.  Coach thought it was scheduled for March 22.

A

09-10-13

0104

07

Lincoln Lincoln Community H.S.

AA

11-08-13

0210

27

Lincolnshire Adlai E. Stevenson H.S.

AA

09-06-13

0818

20

Lisle Lisle Senior H.S.

A

09-10-13

0824

06

Litchfield Litchfield H.S.

A

09-05-13

0051

14

Lombard

Glenbard East H.S.  

Withdrew 01-18-14 due to 3 of 5 team members having other school activities same day as tournament.

Re-entered 02-05-14 -- now have enough team members.

AA

11-12-13

1098

22

London Mills Spoon River Valley H.S.

A

10-10-13

0734

07

Mackinaw Deer Creek-Mackinaw H.S.

A

09-12-13

0132

08

Macomb Macomb Senior H.S.

AA

09-17-13

 

27

Macon Meridian H.S.

A

09-04-13

0682

 

12

Mahomet Mahomet-Seymour H.S.

AA

11-20-13

0220

28

Manlius Bureau Valley H.S.

A

09-12-13

0722

04

Maple Park Kaneland H.S.

AA

09-04-13

0359

19

Marengo Marengo Community H.S.

AA

09-10-13

0138

19

Marion Marion H.S.

AA

09-05-13

 

30

Marissa Marissa H.S.

A

09-29-13

0881

18

Maroa Maroa-Forsyth H.S.

A

11-08-13

0454

12

Marshall Marshall

A

09-05-13

0133

16

Martinsville Martinsville H.S.

A

01-09-14

0603

16

Mascoutah Mascoutah H.S.

AA

09-27-13

0361

29

Mason City

Illini Central H.S.

withdrew 02-11-14 due to majority of team members unable to attend day of tournament

A

09-06-13

 

11

McLeansboro Hamilton County H.S.

A

09-05-13

0137

0630

17

Mendota Mendota H.S.

AA

12-04-13

0176

25

Metamora Metamora Township H.S.

AA

11-05-13

 

26

Metropolis Massac County H.S.

AA

11-08-13

0091

30

Milledgeville Milledgeville H.S.

A

10-03-13

0345

0867

03

Minonk Fieldcrest H.S.

A

12-16-13

 

08

Moline Moline H.S.

AA

09-26-13

1014

25 Host

Monmouth United H.S.

A

12-07-13

 

05

Monticello Monticello H.S.

AA

09-17-13

0058

28

Morris Morris Community H.S.

AA

10-09-13

0270

1169

23

Morrison Morrison H.S.

A

09-09-13

0321

03 Host

Morton Morton H.S.

AA

09-11-13

0352

27

Mt. Carmel Mt. Carmel H.S.

AA

11-08-13

0239

30

Mt. Vernon Mt. Vernon Township H.S.

AA

09-07-13

0031

30

Mundelein Carmel Catholic H.S.

AA

10-04-13

1058

20

Murphysboro Murphysboro H.S.

AA

12-20-13

 

30

Naperville Naperville Central H.S.

AA

10-17-13

0065

23

Naperville Naperville North H.S.

AA

10-18-13

0065

23

Nashville Nashville H.S.

A

09-06-13

0055

18

Neoga Neoga H.S.

A

10-01-13

0179

13

New Berlin New Berlin H.S.

A

09-13-13

 

11

New Lenox Providence Catholic H.S.

AA

11-08-13

0478

24

Newark Newark H.S.

A

10-24-13

 

06

Newton Newton Community H.S.

A

09-05-13

0216

16

Niantic Sangamon Valley H.S.

A

10-23-13

0431

12

Niles

Notre Dame College Prep H.S.  Withdrew 02-01-14 due to lack of team members available for tournament

AA

01-02-14

 

21

Normal Normal Community H.S.

AA

12-11-13

0673

26

Normal

Normal Community West H.S.

withdrew 02-12-14 due to most of team not available due to other commitments

AA

09-12-13

0673

26

Normal University H.S.

AA

09-17-13

0512

26

Norris City

Norris City-Omaha-Enfield H.S.  Withdrew 10-08-13 due to homecoming scheduled same day as tournament.

A

09-05-13

 

---

Oak Forest Oak Forest H.S.

AA

10-10-13

0832

24

Oak Park Fenwick H.S.

AA

09-16-13

0610

1178

22 Host

Oak Park Oak Park & River Forest H.S.

AA

09-12-13

1163

22

Oakland Oakland/Kansas Co-op Tri-County Titans

A

11-13-13

0219

0280

13

Oblong Oblong H.S.

A

09-05-13

0644

16

O'Fallon O'Fallon Township H.S.

AA

09-05-13

0576

29

Oregon Oregon H.S.

A

09-05-13

0420

 

02

Orion Orion H.S.

A

09-12-13

0898

05

Orland Park Carl Sandburg H.S.

AA

01-08-14

1074

24

Ottawa Ottawa Township H.S.

AA

12-02-13

0040

26

Palatine Palatine H.S.

AA

09-05-13

0314

21

Palatine William Fremd H.S.

AA

09-09-13

0314

21 Host

Palestine Palestine-Hutsonville H.S.

A

10-12-13

0849

16

Palmyra Northwestern H.S.

A

12-09-13

0463

14

Palos Heights Chicago Christian H.S.

AA

12-10-13

1166

24

Pana Pana H.S.

A

10-29-13

0226

12

Paris Paris Cooperative H.S.

AA

09-27-13

0077

0268

0408

28

Park Ridge Maine South H.S.

AA

09-05-13

0777

0988

21

Pawnee Pawnee H.S.

A

11-06-13

0675

14

Paxton Paxton-Buckley-Loda H.S.

A

11-07-13

0416

09

Pecatonica Pecatonica H.S.

A

01-03-14

0145

02

Pekin Pekin Community H.S.

AA

09-27-13

0126

27

Peoria Peoria Christian H.S.

A

11-06-03

1179

07

Peoria Richwoods H.S.

AA

11-08-13

 

25

Peoria Heights Peoria Heights H.S.

A

09-26-13

0263

07

Peru St. Bede Academy

A

01-08-14

0067

0119

08

Petersburg PORTA  H.S.

A

09-09-13

0019

11

Piasa Southwestern H.S.

A

09-05-13

0212
 

15 Host

Pittsfield Pittsfield H.S.

A

12-17-13

0790

10

Plainfield Plainfield North H.S.

AA

12-06-13

0303

23

Plainfield

Plainfield South H.S.

withdrew 02-14-14 due to less than minimum number of players being available.

AA

09-05-13

0422

23

Pleasant Hill Pleasant Hill H.S.

A

12-03-13

0388

10

Pleasant Plains Pleasant Plains H.S.

A

10-25-13

0700

11

Polo Polo H.S.

A

09-04-13

0187

03

Pontiac Pontiac Township H.S.

AA

09-05-13

 

26

Port Byron Riverdale H.S.

A

09-05-13

0092

04 Host

Princeton Princeton H.S.

A

09-19-13

0587

25

Prophetstown Prophetstown H.S.

A

10-10-13

0293

04

Quincy Quincy Senior H.S.

AA

11-08-13

0296

27

Rantoul Rantoul Township H.S.

AA

12-06-13

0470

28

Raymond Lincolnwood H.S.

A

10-01-13

 

14

Richmond

Richmond-Burton Community H.S.

withdrew 01-28-14 due to insufficient number of team members available for day of tournament

AA

10-01-13

 

20

Riverside Riverside-Brookfield H.S.

AA

09-30-13

0862

22

Riverton Riverton H.S.

A

09-17-13

0786

11

Roanoke Roanoke-Benson H.S.

A

09-09-13

 

08

Robinson Robinson H.S.

A

09-05-13

0250

16 Host

Rochelle Rochelle Township H.S.

AA

11-20-13

0244

19

Rochester Rochester H.S.

AA

10-21-13

0500

27

Rockford Boylan Catholic H.S.

AA

09-06-13

0166

19

Rockford Keith Country Day School

A

09-06-13

0166

02

Rockford Rockford Auburn H.S.

AA

11-04-13

0633

19

Rockford Rockford Guilford H.S.

AA

12-18-13

 

19

Rockton Hononegah H.S.

AA

09-05-13

0075

19

Rolling Meadows Rolling Meadows H.S.

AA

09-11-13

 

20

Romeoville Romeoville H.S.

AA

09-23-13

0175

23

Salem Salem Community H.S.

AA

11-04-13

0130

0510

30

Savanna West Carroll H.S.

A

12-06-13

0188

0385

03

Scales Mound Scales Mound H.S.

A

12-19-13

0273

01

Schaumburg Schaumburg H.S.

AA

09-05-13

0314

21

Seneca Seneca Township H.S.

A

09-06-13

0826

06

Shabbona

Indian Creek H.S.

Withdrew 01-30-14 due to only 2 team members available due to band festival.

A

10-08-13

0374

02

Sherrard Sherrard H.S.

A

11-04-13

0057

0069

0577

05

Skokie

Niles West H.S.

withdrew 01-22-14; unable to attend

AA

09-17-13

 

21

Somonauk Somonauk H.S.

A

12-08-13

0428

02

South Beloit South Beloit H.S.

A

10-07-13

0075

02

Sparta Sparta H.S.

A

09-13-13

0086

0427

18

Spring Valley Hall H.S.

A

11-12-13

0067

0119

08

Springfield Springfield H.S.

AA

09-05-13

0004

27

Springfield Springfield Southeast H.S.

AA

12-05-13

0333

0500

27

St. Anne St. Anne Community H.S.

A

01-09-14

1092

06

St. Charles St. Charles East H.S.

AA

01-10-14

0048

20

St. Joseph St. Joseph-Ogden H.S.

A

09-05-13

0970

09

Staunton Staunton H.S.

A

01-02-14

 

14

Sterling Newman Central Catholic H.S.

A

09-09-13

0612

03

Sterling Sterling H.S.

AA

12-05-13

0007

25

Stillman Valley Stillman Valley H.S.

AA

09-06-13

0505

19 Host

Stockton Stockton H.S.

A

09-05-13

0170

0554

01

Streator Streator Township H.S.

AA

12-06-13

0607

26

Sullivan Sullivan H.S.

A

09-05-13

0764

13

Summit

Argo Community H.S.

withdrew 02-14-14 due to lack of team members being available.

AA

09-27-13

 

22

Sycamore Sycamore H.S.

AA

12-13-13

0144

19

Taylor Ridge Rockridge H.S.

A

09-06-13

0516

05 Host

Teutopolis Teutopolis H.S.

A

09-18-13

0602

16

Tinley Park Tinley Park H.S.

AA

01-02-14

0810

24

Toledo Cumberland H.S.

A

09-05-13

0125

0698

0834

16

Tolono Unity H.S.

A

09-05-13

0347

 

13

Trenton Wesclin H.S.

A

12-17-13

0110

15

Tuscola Tuscola Community H.S.

A

09-10-13

0332

13 Host

Urbana University H.S.

A

10-23-13

 

13

Vandalia Vandalia Community H.S.

A

10-31-13

0016

17

Villa Park Willowbrook H.S.

AA

01-05-14

1113

23

Virginia Virginia H.S.

A

11-04-13

0544

11

Warren Warren H.S.

A

09-10-13

0170

0554

01

Warrensburg Warrensburg-Latham H.S.

A

09-06-13

0431

12 Host

Washington Washington Community H.S.

AA

11-17-13

 

26

Waterloo Gibault Catholic H.S.

A

11-01-13

0787

15

Wayne City

Wayne City H.S.

withdrew 02-14-14 due to weather/road conditions.

A

09-06-13

0759

17

West Frankfort Frankfort Community H.S.

AA

09-06-13

 

30

Westmont Westmont H.S.

A

09-26-13

0934

06

Westville Westville H.S.

A

09-23-13

0285

09

Wheaton Wheaton North H.S.

AA

11-04-13

0850

1133

23

Wheaton Wheaton Warrenville South H.S.

AA

09-12-13

0478

23

Williamsville Williamsville H.S.

A

09-06-13

0786

11

Wilmette Loyla Academy

AA

12-19-13

1146

21

Winchester

Winchester H.S.

(West Central)

A

10-31-13

0080

10 Host

Winnebago Winnebago H.S.

AA

09-06-13

0745

19

Wolf Lake Shawnee H.S.

A

09-06-13

0520

18

Woodhull AlWood H.S.

A

09-07-13

 

05

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

       Class "A" Sectional Tournament Locations

 

                2014 SECTIONAL TOURNAMENT  --  --  FEBRUARY 15, 2014

 

                               Illinois Masonic Academic Bowl

 

                         Assignments as of  02-14-2014              All tournaments start at 8:30 a.m.

 

           These are NOT pairings, only Sectional Assignments.

SITE #01          Number of Schools = 8

Lena-Winslow H.S. @ Lena

SITE #02            Number of Schools = 8

  Byron H.S. @ Byron

tournament will be at Byron Middle School

Dakota H.S. Lena-Winslow H.S. Byron H.S. Pecatonica H.S.
East Dubuque H.S. Scales Mound H.S.

Durand H.S.

withdrew 02-06-14

(Rockford)

Keith Country Day School

Galena H.S. Stockton H.S.

(Kirkland) Hiawatha H.S.

(Shabbona)

Indian Creek H.S.

withdrew 01-31-14

(Hanover) River Ridge H.S. Warren H.S. Leland H.S. Somonauk H.S.

 

 

Oregon H.S. South Beloit H.S.

 

SITE #03           Number of Schools = 8

Morrison H.S. @ Morrison

SITE #04            Number of Schools = 8

Riverdale H.S. @ Port Bryon

Ashton-Franklin Center H.S.

Morrison H.S. Amboy H.S. Kewanne H.S.
Forreston H.S. Polo H.S. Annawan H.S. (Manlius) Bureau Valley H.S.
(Lanark) Eastland H.S. (Savanna) West Carroll H.S. Erie H.S.

(Port Byron) Riverdale H.S.

Milledgeville H.S.

(Sterling) Newman Central Catholic H.S.

Fulton H.S. Prophetstown

 

SITE #05            Number of Schools = 8

Rockridge H.S. @ Taylor Ridge

SITE #06            Number of Schools = 8

Dwight Township H.S. @ Dwight

(Aledo) Mercer County H.S. Orion H.S. (Cullom) Tri-Point H.S. Newark H.S.
Cambridge H.S. Sherrard H.S. Dwight Township H.S. Seneca Township H.S.
Knoxville H.S.

(Taylor Ridge)

Rockridge H.S.

Gardner-South Wilmington H.S. St. Anne Community H.S.
(Monmouth) United H.S. (Woodhull) AlWood H.S. Lisle Senior H.S. Westmont H.S.

 

SITE #07             Number of Schools = 9

Bushnell-Prairie City H.S. @ Bushnell

SITE #08            Number of Schools = 10

Eureka H.S. @ Eureka

Abingdon H.S. (Glasford) Illini Bluffs H.S. (Colfax) Ridgeview H.S.

(Mackinaw)

Deer Creek-Mackinaw H.S.

Bushnell-Prairie City H.S.

Lewistown H.S.

Did not show up at tournament. Coach thought it was Mar. 22.

Delavan H.S.

(Minonk) Fieldcrest H.S.

Cuba H.S.

(London Mills)

Spoon River Valley H.S.

El Paso-Gridley H.S. (Peru) St. Bede Academy
Elmwood H.S. Peoria Christian H.S. Eureka H.S. Roanoke-Benson H.S.
Farmington Central H.S. Peoria Heights H.S.

(Granville)

Putnam County H.S.

(Spring Valley) Hall H.S.

 

SITE #09          Number of Schools = 9

 Armstrong Township H.S. @ Armstrong

tournament will be at Armstrong Ellis Grade School

SITE #10           Number of Schools = 10

West Central H.S. @ Winchester

Armstrong Township H.S.

(Gilman) Iroqouis West H.S.

withdrew 01-29-14

Astoria H.S. Griggsville-Perry H.S.
Bismarck-Henning H.S. Hoopeston Area H.S. (Barry) Western H.S.

(Jacksonville)

Routt Catholic H.S.

(Danville)

Schlarman Academy

Paxton-Buckley-Loda H.S.

Beardstown H.S. Pittsfield H.S.
(Fithian) Oakwood H.S. St. Joseph-Ogden H.S. (Camp Point) Central H.S. Pleasant Hill H.S.
Georgetown-Ridge Farm H.S. Westville H.S. Carrollton H.S.

(Winchester)

West Central H.S.

 

SITE # 11          Number of Schools = 9

 A-C Central H.S. @ Ashland

SITE #12           Number of Schools = 12

Warrensburg-Latham H.S. @ Warrensburg

(Ashland) A-C Central H.S. (Petersburg) PORTA  H.S. (Buffalo) Tri-City H.S. LeRoy H.S.
Athens H.S. Pleasant Plains H.S.

(Decatur)

Lutheran School Assoc.

(Macon) Meridian H.S.
Greenview H.S. Riverton H.S. (Decatur) St. Teresa H.S. Maroa-Forsyth H.S.

(Mason City)

Illini Central H.S.

withdrew 02-11-14

Virginia H.S. DeLand-Weldon H.S.

(Niantic)

Sangamon Valley H.S.

New Berlin H.S. Williamsville Edinburg H.S. Pana H.S.
   

(Farmer City)

Blue Ridge H.S.

Warrensburg-Latham H.S.

 

SITE #13            Number of Schools = 12

Tuscola H.S. @ Tuscola

SITE #14           Number of Schools = 8

Carlinville H.S. @ Carlinville

Arcola H.S. Neoga H.S. Auburn H.S.

(Palmyra)

Northwestern H.S.

Arthur-Lovington H.S.

(Oakland/Kanas)

Tri County Titans H.S.

Carlinville H.S. Pawnee H.S.
(Broadlands) Heritage H.S. Sullivan H.S. Gillespie H.S. (Raymond) Lincolnwood H.S.

(Champaign)

H.S. of St. Thomas More

(Tolono) Unity H.S. Litchfield H.S. Staunton H.S.

(Champaign)

Juda Christian H.S.

Tuscola H.S.

 

 
(Hume) Shiloh H.S. (Urbana) University H.S.    

 

SITE #15            Number of Schools = 7

Southwestern H.S. @ Piasa

SITE #16           Number of Schools = 10

Robinson H.S. @ Robinson

(Belleville)

Althoff Catholioc H.S.

withdrew 02-14-14

Greenfield H.S. Casey-Westfield H.S. Oblong H.S.

(Breese)

Mater Dei Catholic H.S.

(Piasa) Southwestern H.S. Dieterich H.S. Palestine-Hutsonville H.S.
Bunker Hill H.S. (Trenton) Wesclin H.S. Marshall H.S. Robinson H.S.
Dupo H.S.

(Waterloo)

Gibault Catholic H.S.

Matinsville H.S. Teutopolis H.S.
    Newton Community H.S. (Toledo) Cumberland H.S.

 

SITE #17              Number of Schools = 7

Fairfield Community H.S. @ Fairfield

SITE #18           Number of Schools = 10

Cobden H.S. @ Cobden

(Albion)

Edwards County H.S.

Fairfield Community H.S.

Cairo H.S.

withdrew 02-14-14

Johnston City H.S.
Altamont H.S. (Farina) South Central H.S. (Campbell Hill) Trico H.S. Marissa H.S.

(Bridgeport) Red Hill H.S.

withdrew 02-14-14

(McLeansboro)

Hamilton County H.S.

Carterville H.S. Nashville H.S.

Cisne H.S.

withdrew 02-14-14

Vandalia Community H.S. Chester H.S. Sparta H.S.

(Effingham)

St. Anthony H.S.

Wayne City H.S.

withdrew 02-14-14

Cobden H.S. (Wolf Lake) Shawnee H.S.
    Dongola H.S.  

 

 

    Class "AA" Sectional Tournament Locations

 

                  2014 SECTIONAL TOURNAMENT  --  --  FEBRUARY 15, 2014

 

                                  Illinois Masonic Academic Bowl

 

                      Assignments as of  02-14-2014                  All tournaments start at 8:30 a.m.

 

         These are NOT pairings, only Sectional Assignments.

SITE #19             Number of Schools = 12

Stillman Valley H.S. @ Stillman Valley

SITE #20           Number of Schools = 11

Grayslake Central H.S. @ Grayslake

Belvidere H.S.

Rockford Auburn H.S.

Antioch Community H.S.

Lake Zurich H.S.

Belvidere North H.S.

Rockford Guilford H.S.

Barrington H.S.

(Lincolnshire)

Adlai E. Stevenson H.S.

(Maple Park) Kaneland H.S.

(Rockton) Hononegah H.S.

Grayslake Central H.S.

(Mundelein)

Carmel Catholic H.S.

Marengo Community H.S.

Stillman Valley H.S.

Hoffman Estates H.S.

Richmond-Burton Community H.S.

withdrew 01-28-14

Rochelle Township H.S.

Sycamore H.S.

Lake Forest H.S.

Rolling Meadows H.S.

(Rockford)

Boylan Catholic H.S.

Winnebago H.S.

(Lake Villa)

Lakes Community H.S.

St. Charles East H.S.

 

SITE #21          Number of Schools = 10

William Fremd H.S. @ Palatine

SITE #22          Number of Schools = 11

Fenwick H.S. @ Oak Park

(Arlington Heights)

Saint Viator H.S.

Palatine H.S.

(Chicago) Gordon Tech College Prep H.S.

(LaGrange)

Lyons Township H.S.

(Bensenville) Fenton H.S.

(Palatine)

William Fremd H.S.

(Chicago)

Latin School of Chicago

(Lombard)

Glenbard East H.S.

(Elk Grove Village)

Elk Grove H.S.

(Park Ridge)

Maine South H.S.

(Chicago)

St. Ignatius College Prep H.S.

(Oak Park) Fenwick H.S.

Evanston Township H.S.

Schaumburg H.S.

(Chicago) University H.S.

(University of Chicago Laboratory School)

Oak Park & River Forest H.S.

(Franklin Park) Leyden H.S.

(Skokie) Niles West H.S.

withdrew 01-22-14

(Chicago) Whitney Young Magnet H.S.

Riverside-Brookfield H.S.

(Niles) Notre Dame

College Prep H.S.

withdrew 02-01-14

(Wilmette) Loyola Academy

Hinsdale Central H.S.

(Summit)

Argo Community H.S.

withdrew 02-14-14

 

SITE #23             Number of Schools = 14

Metea Valley H.S. @ Aurora

SITE #24          Number of Schools = 12

Crete-Monee H.S. @ Crete

(Aurora) East Aurora H.S.

Naperville North H.S.

Bradley-Bourbonnais Community H.S.

(Kankakee)

Bishop-McNamara Catholic H.S.

(Aurora) Illilnois Math and Science Academy

Plainfield North H.S.

(Chicago)

Carver Military Academy

(New Lenox)

Providence Catholic H.S.

(Aurora) Metea Valley H.S.

Plainfield South H.S.

withdrew 02-14-14

Crete-Monee H.S.

Oak Forest H.S.

(Aurora)

Waubonsie Valley H.S.

Romeoville H.S.

(Flossmoor)

Homewood-Flossmoor H.S.

(Orland Park)

Carl Sandburg H.S.

Geneva H.S.

(Villa Park)

Willowbrook H.S.

Herscher H.S.

(Palos Heights)

Chicago Christian H.S.

(Glen Ellyn)

Glenbard South H.S.

Wheaton North H.S.

Joliet Central H.S.

Tinley Park H.S.

Morris Community H.S.

Wheaton Warrenville South H.S.

 

 

Naperville Central H.S.

 

 

 

 

SITE #25            Number of Schools = 10

Moline H.S. @ Moline

SITE #26            Number of Schools = 11

  Bloomington H.S. @ Bloomington

(Bartonville)

Limestone Community H.S.

Mendota H.S.

Bloomington H.S.

Normal Community West H.S.

withdrew 02-12-14

(Chillicothe)

Illinois Valley Central H.S.

Moline H.S.

(Bloomington)

Central Catholic H.S.

(Normal) University H.S.

Dunlap H.S.

(Peoria) Richwoods H.S.

(Fairbury)

Prairie Central H.S.

Ottawa Township H.S.

Galesburg H.S.

Princeton H.S.

LaSalle-Peru Township H.S.

Pontiac Township H.S.

Geneseo H.S.

Sterling H.S.

Metamora Township H.S.

Streator Township H.S.

 

 

Normal Community H.S.

Washington Community H.S.

 

SITE #27             Number of Schools = 12

Glenwood H.S. @ Chatham

SITE #28          Number of Schools = 10

Centennial H.S. @ Champaign

(Chatham) Glenwood H.S.

Morton H.S.

(Champaign) Centennial H.S.

Effingham H.S.

East Peoria Community H.S.

Pekin Community H.S.

Champaign Central H.S.

Mahomet-Seymour H.S.

Jacksonville H.S.

Quincy Senior H.S.

Charleston H.S.

Monticello H.S.

(Jerseyville)

Jersey Community H.S.

Rochester H.S.

Clinton H.S.

Paris Cooperative H.S.

Lincoln Community H.S.

Springfield H.S.

Danville H.S.

Rantoul Township H.S.

Macomb Senior H.S.

Springfield Southeast H.S.

 

 

 

SITE #29            Number of Schools = 11

Greenville H.S. @ Greenville

SITE #30            Number of Schools = 10

Carbondale Community H.S. @ Carbondale

Alton H.S.

Columbia H.S.

Carbondale Community H.S.

Mt. Carmel H.S.

(Alton)

Marquette Catholic H.S.

Granite City H.S.

Centralia H.S.

Mt. Vernon Township H.S.

Belleville West H.S.

withdrew 02-12-14

Greenville H.S.

Freeburg Commuinity H.S.

Murphysboro H.S.

(Bethalto)

Civic Memorial H.S.

Highland H.S.

Marion H.S.

Salem Community H.S.

(Breese)

Central Community H.S.

Macoutah H.S.

(Metropolis)

Massac County H.S.

(West Frankfort)

Frankfort Community H.S.

Collinsville H.S.

O'Fallon Township H.S.

 

 

 

 

      Class "A" Sectional Tournament Results

 

             2014 SECTIONAL TOURNAMENT  --  --  FEBRUARY 15, 2014

Updated 02-15-2014

                              Illinois Masonic Academic Bowl

SITE #01:  Lena-Winslow H.S.

                              @ Lena

SITE #02:  Byron H.S.

                               @ Byron

SECTIONAL CHAMPION

Galena H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Keith Country Day School (Rockford)

2ND-PLACE

River Ridge H.S. (Hanover)

2ND-PLACE

Oregon H.S.

3RD-PLACE

Dakota H.S.

3RD-PLACE

Pecatonica H.S.

4TH-PLACE

East Dubuque H.S.

4TH-PLACE

Somonauk H.S.

SITE #03:  Morrison H.S.

                               @ Morrison

SITE #04:  Riverdale H.S.

                               @ Port Byron

SECTIONAL CHAMPION

Newman Central Catholic H.S. (Sterling)

SECTIONAL CHAMPION

Riverdale H.S.

(Port Byron)

2ND-PLACE

Morrison H.S.

2ND-PLACE

Bureau Valley H.S. (Manlius)

3RD-PLACE

West Carroll H.S. (Savanna)

3RD-PLACE

Amboy H.S.

4TH-PLACE

Milledgeville H.S.

4TH-PLACE

Prophetstown H.S.

SITE #05:  Rockridge H.S.

                               @ Taylor Ridge

SITE #06:  Dwight Township H.S.

                               @ Dwight

SECTIONAL CHAMPION

Rockridge H.S.

(Taylor Ridge)

SECTIONAL CHAMPION

Seneca Township H.S.

2ND-PLACE

Knoxville H.S.

2ND-PLACE

Dwight Township H.S.

3RD-PLACE

United H.S. (Monmouth)

3RD-PLACE

Westmont H.S.

4TH-PLACE

Cambridge H.S.

4TH-PLACE

Lisle Senior H.S.

SITE #07:  Bushnell-Prairie City H.S.

                               @ Bushnell

SITE #08:  Eureka H.S.

                               @ Eureka

SECTIONAL CHAMPION

Elmwood H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Ridgeview H.S. (Colfax)

2ND-PLACE

Peoria Christian H.S.

2ND-PLACE

El Paso-Gridley H.S.

3RD-PLACE

Illini Bluffs H.S. (Glasford)

3RD-PLACE

Hall H.S.

(Spring Valley)

4TH-PLACE

Farmington Central H.S.

4TH-PLACE

Putnam County H.S. (Granville)

SITE #09:  Armstrong Township H.S.

                               @ Armstrong

SITE #10:  West Central H.S.

                              @ Winchester

SECTIONAL CHAMPION

Bismarck-Henning H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Carrollton H.S.

2ND-PLACE

Paxton-Buckley-Loda H.S.

2ND-PLACE

Camp Point Central H.S.

3RD-PLACE

Westville H.S.

3RD-PLACE

Routt Catholic H.S. (Jacksonville)

4TH-PLACE

St. Joseph-Ogden H.S.

4TH-PLACE

West Central H.S. (Winchester)

SITE #11:  A-C Central H.S.

                               @ Ashland

SITE #12:  Warrensburg-Latham H.S.

                               @ Warrensburg

SECTIONAL CHAMPION

Williamsville H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Warrensburg-Latham H.S.

2ND-PLACE

Pleasant Plains H.S.

2ND-PLACE

Maroa-Forsyth H.S.

3RD-PLACE

Riverton H.S.

3RD-PLACE

Blue Ridge H.S.

(Farmer City)

4TH-PLACE

Athens H.S.

4TH-PLACE

St. Teresa H.S. (Decatur)

SITE #13:  Tuscola H.S.

                               @ Tuscola

SITE #14:  Carlinville H.S.

                               @ Carlinville

SECTIONAL CHAMPION

University H.S. (Urbana)

SECTIONAL CHAMPION

Litchfield H.S.

2ND-PLACE

Juda Christian H.S. (Champaign)

2ND-PLACE

Pawnee H.S.

3RD-PLACE

Neoga H.S.

3RD-PLACE

Auburn H.S.

4TH-PLACE

Sullivan H.S.

4TH-PLACE

Gillespie H.S.

SITE #15:  Southwestern H.S.

                               @ Piasa

SITE #16:  Robinson H.S.

                               @ Robinson

SECTIONAL CHAMPION

Mater Dei Catholic H.S. (Breese)

SECTIONAL CHAMPION

Cumberland H.S. (Toledo)

2ND-PLACE

Southwestern H.S. (Piasa)

2ND-PLACE

Casey-Westfield H.S.

3RD-PLACE

Gibault Catholic H.S. (Waterloo)

3RD-PLACE

Newton Community H.S.

4TH-PLACE

Dupo H.S.

4TH-PLACE

Robinson H.S.

SITE #17:  Fairfield Community H.S.

                               @ Fairfield

SITE #18:  Cobden H.S.

                               @ Cobden

SECTIONAL CHAMPION

Fairfield Community H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Carterville H.S.

2ND-PLACE

Edwards County H.S. (Albion)

2ND-PLACE

Nashville H.S.

3RD-PLACE

Hamilton County H.S. (McLeansboro)

3RD-PLACE

Johnston City H.S.

4TH-PLACE

St. Anthony H.S. (Effingham)

4TH-PLACE

Marissa H.S.

 

 

Class "AA" Sectional Tournament Results

 

                2014 SECTIONAL TOURNAMENT  --  --  FEBRUARY 15, 2014

Updated 02-15-2014

                              Illinois Masonic Academic Bowl

SITE #19:  Stillman Valley H.S.

                               @ Stillman Valley

SITE #20:  Grayslake Central H.S.

                               @ Grayslake

SECTIONAL CHAMPION

Rockford Auburn H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Adlai E. Stevenson (Lincolnshire)

2ND-PLACE

Kaneland H.S.

(Maple Park)

2ND-PLACE

Lake Zurich H.S.

3RD-PLACE

Sycamore H.S.

3RD-PLACE

St. Charles East H.S.

4TH-PLACE

Belvidere North H.S.

4TH-PLACE

Carmel Catholic H.S. (Mundelein)

SITE #21: William Fremd H.S.

                               @ Palatine

SITE #22:  Fenwick H.S.

                               @ Oak Park

SECTIONAL CHAMPION

William Fremd H.S. (Palatine)

SECTIONAL CHAMPION

Latin School (Chicago)

2ND-PLACE

Fenton H.S. (Bensenville)

2ND-PLACE

Oak Park & River Forest H.S.

3RD-PLACE

Evanston Township H.S.

3RD-PLACE

Hinsdale Central H.S.

4TH-PLACE

Loyola Academy (Wilmette)

4TH-PLACE

University H.S. (Chicago Laboratory H.S.)

SITE #23: Metea Valley H.S.

                               @ Aurora

SITE #24:  Crete-Monee H.S.

                               @ Crete

SECTIONAL CHAMPION

Illinois Mathematics and Science Academy (Aurora)

SECTIONAL CHAMPION

Providence Catholic H.S. (New Lenox)

2ND-PLACE

Metea Valley H.S. (Aurora)

2ND-PLACE

Bradley-Bourbonnais Community H.S.

3RD-PLACE

Wheaton North H.S.

3RD-PLACE

Chicago Christian H.S. (Palos Heights)

4TH-PLACE

Naperville North H.S.

4TH-PLACE

Homewood-Flossmoor H.S.

SITE #25:  Moline H.S.

                               @ Moline

SITE #26:  Bloomington H.S.

                               @ Bloomington

SECTIONAL CHAMPION

Dunlap H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Bloomington H.S.

2ND-PLACE

Geneseo H.S.

2ND-PLACE

Normal Community H.S.

3RD-PLACE

Moline H.S.

3RD-PLACE

University H.S. (Normal)

4TH-PLACE

Peoria Richwoods H.S.

4TH-PLACE

Steator Township H.S.

SITE #27:  Glenwood H.S.

                               @ Chatham

SITE #28:  Centennial H.S.

                               @ Champaign

SECTIONAL CHAMPION

Springfield H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Centennial H.S. (Champaign)

2ND-PLACE

Macomb Senior H.S.

2ND-PLACE

Mahomet-Seymour H.S.

3RD-PLACE

Glenwood H.S. (Chatham)

3RD-PLACE

Champaign Central H.S.

4TH-PLACE

Lincoln Community H.S.

4TH-PLACE

Danville H.S.

SITE #29:  Greenville H.S.

                               @ Greenville

SITE #30: Carbondale Community H.S.

                               @ Carbondale

SECTIONAL CHAMPION

Greenville H.S.

SECTIONAL CHAMPION

Carbondale Community H.S.

2ND-PLACE

Marquette Catholic H.S. (Alton)

2ND-PLACE

Freeburg H.S.

3RD-PLACE

Mascoutah H.S.

3RD-PLACE

Centralia H.S.

4TH-PLACE

Columbia H.S.

4TH-PLACE

Massac County H.S. (Metropolis)

 

Class "A" State Tournament Qualifiers

 

         2014 STATE TOURNAMENT  --  --  MARCH 1, 2014

 

                  Illinois Masonic Academic Bowl

             State Tournament will be at  Springfield High School

                            101 S. Lewis St., Springfield

(alphabetically by city/town)                                    

CITY/TOWN

NAME of SCHOOL

Bismarck Bismarck-Henning H.S.
Breese Mater Dei Catholic H.S.
Carrollton Carrollton H.S.
Carterville Carterville H.S.
Colfax Ridgeview H.S.
Dwight

Dwight Township H.S.

(2nd-place team -- replaces Seneca Township H.S. which is unable to attend)

Elmwood Elmwood H.S.
Fairfield Fairfield Community H.S.
Galena Galena H.S.
Litchfield Litchfield H.S.
Port Bryon Riverdale H.S.
Rockford Keith Country Day School
Sterling Newman Central Catholic H.S.
Taylor Ridge Rockridge H.S.
Toledo Cumberland H.S.
Urbana University H.S.
Warrensburg Warrensburg-Latham H.S.
Williamsville Williamsville

 

 

Class "AA" State Tournament Qualifiers

 

         2014 STATE TOURNAMENT  --  --  MARCH 1, 2014

 

                 Illinois Masonic Academic Bowl

          State Tournament will be at Springfield High School

                          101 S. Lewis St., Springfield

(alphabetically by city/town)

CITY/TOWN

NAME of SCHOOL

Aurora Illinois Mathematics and Science Academy
Bloomington Bloomington H.S.
Carbondale Carbondale Community H.S.
Champaign Centennial H.S.
Chicago Latin School of Chicago
Dunlap Dunlap H.S.
Greenville Greenville H.S.
Lincolnshire Adlai E. Stevenson H.S.
New Lenox Providence Catholic H.S.
Palatine William Fremd H.S.
Rockford Auburn H.S.
Springfield Springfield H.S.

        

   Coach's Meeting at  7:30 a.m.          Opening Ceremony in Auditorium at  8:00 a.m.

                           Tournament competition begins at  8:15 a.m.

                  Lunch from  12:15 p.m. to  1:30 p.m. (provided by the Masons)

                        Tournament competition continues at  1:30 p.m.

                         Awards Ceremony in Auditorium at  3:15 p.m.

 

                      State Tournament Results

 

                         2014 STATE TOURNAMENT  --  --  MARCH 1, 2014

                                    Illinois Masonic Academic Bowl

Class "A"

State Champion

Newman Central Catholic H.S. (Sterling)

Class "A"

2nd Place

Carterville H.S.

Class "A"

3rd Place

Litchfield H.S.

Class "A"

4th Place

Cumberland H.S. (Toledo)

Class "AA"

State Champion

Illinois Mathematics and Science Academy (Aurora)

Class "AA"

2nd Place

William Fremd H.S. (Palatine)

Class "AA"

3rd Place

Adlai E. Stevenson H.S. (Lincolnshire)

Class "AA"

4th Place

Rockford Auburn H.S.

 

STATE TOURNAMENT SCORES

Class “A”, Pool “A”

    Carrollton H.S.                        Newman Central Catholic H.S. (Sterling)

    Elmwood H.S.                         University H.S. (Urbana)

    Fairfield Community H.S.       Warrensburg-Latham H.S.

          Carrollton H.S.

               Round 1 –  lost to Elmwood 120 to 240

               Round 2 –  won over Fairfield 200 to 150

               Round 3 –  lost to Newman Central Catholic 180 to 320

               Round 4 –  lost to University 140 to 260

               Round 5 –  won over Warrensburg-Latham 150 to 140

          Elmwood H.S.

               Round 1 – won over Carrollton 240 to 120

               Round 2 – won over Warrensburg-Latham 200 to 170

               Round 3 – won over Fairfield 310 to 190

               Round 4 – lost to Newman Central Catholic 120 to 340

               Round 5 – lost to University 180 to 200

          Fairfield Community H.S.

               Round 1 – lost to Universtiy 130 to 260

               Round 2 – lost to Carrollton 150 to 200

               Round 3 – lost to Elmwood 190 to 310

               Round 4 – lost to Warrensburg-Latham 140 to 260

               Round 5 – lost to Newman Central Catholic 100 to 310

          Newman Central Catholic H.S. (Sterling)

               Round 1 – won over Warrensburg-Latham 300 to 130

               Round 2 – won over University 260 to 180

               Round 3 – won over Carrollton 320 to 180

               Round 4 – won over Elmwood 340 to 120

               Round 5 – won over Fairfield 310 to 100

         University H.S. (Urbana)

               Round 1 – won over Fairfield 260 to 130

               Round 2 – lost to Newman Central Catholic 180 to 260

               Round 3 – lost to Warrrensburg-Latham 220 to 240

               Round 4 – won over Carrollton 260 to 140

               Round 5 – won over Elmwood 200 to 180

         Warrensburg-Latham H.S.

               Round 1 – lost to Newman Central Catholic 130 to 300

               Round 2 – lost to Elmwood 170 to 200

               Round 3 – won over University 240 to 220

               Round 4 – won over Fairfield 260 to 140

               Round 5 – lost to Carrollton 140 to 150

  Class “A”, Pool “B”

    Mater Dei Catholic H.S. (Breese)            Litchfield H.S.

    Ridgeview H.S. (Colfax)                          Keith Country Day School (Rockford)

    Dwight Township H.S.                             Rockridge H.S. (Taylor Ridge)

         Mater Dei Catholic H.S. (Breese)

               Round 1 – lost to Ridgeview 100 to 220

               Round 2 – won over Dwight 200 to 180

               Round 3 – lost to Litchfield 210 to 360

               Round 4 – lost to Keith Country 180 to 200

               Round 5 – won over Rockridge 160 to 130

         Ridgeview H.S. (Colfax)

               Round 1 – won over Mater Dei Catholic 220 to 100

               Round 2 – won over Rockridge 240 to 130

               Round 3 – won over Dwight 230 to 160

               Round 4 – lost to Litchfield 170 to 270

               Round 5 – lost to Keith Country 140 to 170

          Dwight Township H.S.

               Round 1 – lost to Keith Country 100 to 280

               Round 2 – lost to Mater Dei Catholic 180 to 200

               Round 3 – lost to Ridgeview 160 to 230

               Round 4 – lost to Rockridge 150 to 170

               Round 5 – lost to Litchfield 60 to 310

         Litchfield H.S.

               Round 1 – won over Rockridge 330 to 80

               Round 2 – won over Keith Country 250 to 210

               Round 3 – won over Mater Dei Catholic 360 210

               Round 4 – won over Ridgeview 270 to 170

               Round 5 – won over Dwight 310 to 60

         Keith Country Day School (Rockford)

               Round 1 – won over Dwight 280 to 100

               Round 2 – lost to Litchfield 210 to 250

               Round 3 – won over Rockridge 350 to 110

               Round 4 – won over Mater Dei Catholic 200 to 180

               Round 5 – won over Ridgeview 170 to 140

         Rockridge H.S. (Taylor Ridge)

               Round 1 – lost to Litchfield 80 to 330

               Round 2 – lost to Ridgeview 130 to 240

               Round 3 – lost to Keith Country 110 to 350

               Round 4 – won over Dwight 170 to 150

               Round 5 – lost to Mater Dei Catholic 130 to 160

Class “A”, Pool “C”

    Bismarck-Henning H.S.              Riverdale H.S. (Port Byron)

    Carterville  H.S.                         Cumberland H.S. (Toledo)

    Galena H.S.                                Williamsville H.S.

         Bismarck-Henning H.S.

               Round 1 – lost to Carterville 70 to 350

               Round 2 – lost to Galena 140 to 210

               Round 3 – lost to Riverdale 170 to 280

               Round 4 – lost to Cumberland 110 to 270

               Round 5 – lost to Williamsville 80 to 210

         Carterville H.S.

               Round 1 – won over Bismarck-Henning 350 to 70

               Round 2 – won over Williamsville 250 to 190

               Round 3 – won over Galena 380 to 160

               Round 4 – won over Riverdale 360 to 100

               Round 5 – lost to Cumberland 200 to 250

         Galena H.S.

               Round 1 – lost to Cumberland 90 to 340

               Round 2 – won over Bismarck-Henning 210 to 140

               Round 3 – lost to Carterville 160 to 380

               Round 4 – lost to Williamsville 170 to 250

               Round 5 – won over Riverdale 160 to 140

          Riverdale H.S. (Port Byron)

               Round 1 – lost to Williamsville 160 to 260

               Round 2 – lost ot Cumberland 140 to 320

               Round 3 – won over Bismarck-Henning 280 to 170

               Round 4 – lost to Carterville 100 to 360

               Round 5 – lost to Galena 140 to 160

         Cumberland H.S. (Toledo)

               Round 1 – won over Galens 340 to 90

               Round 2 – won over Riverdale 320 to 140

               Round 3 – won over Williamsville 310 to 230

               Round 4 – won over Bismarck-Henning 270 to 110

               Round 5 – won over Carterville 250 to 200

          Williamsville H.S.

               Round 1 – won over Riverdale 260 to 160

               Round 2 – lost to Carterville 190 to 250

               Round 3 – lost to Cumberland 230 to 310

               Round 4 – won over Galena 250 to  120

               Round 5 – won over Bismarck-Henning 210 to 80

 

Class “A”, Playoff Rounds

         Pool “A”

                Newman Central Catholic was 1st

                University was 2nd

         Pool “B”

                Litchfield was 1st

                Keith Country was 2nd

         Pool “C”

                Cumberland was 1st

                Carterville was 2nd               

        

         Round 6 (playoffs)

            Newman Central Catholic won over Cumberland 240 to 200

            Carterville won over Litchfield 260 to 200

 

         Round 7 (championship matches)

            Class “A” State Championship:  Newman Central Catholic won over Carterville 260 to 130

                 

            Class “A” Third Place:  Litchfield won over Cumberland 230 to 200

                 

 

Class “AA”, Pool “A”

      Carbondale Community H.S.                           William Fremd H.S. (Palatine)

      Centennial H.S. (Champaign)                          Rockford Auburn H.S.

      Providence Catholic H.S. (New Lenox)          Springfield  H.S.

         Carbondale Community H.S.

               Round 1 – won over Centennial 350 to 150

               Round 2 – won over Providence Catholic 390 to 170

               Round 3 – lost to William Fremd 280 to 290

               Round 4 – won over Rockford Auburn 310 to 270

               Round 5 – lost to Springfield 250 to 260

          Centennial H.S. (Champaign)

               Round 1 – lost to Carbondale 150 to 350

               Round 2 – lost to Springfield 180 to 340

               Round 3 – lost to Providence Catholic 240 to 250

               Round 4 – lost to William Fremd 160 to 350

               Round 5 – lost to Rockford Auburn 150 to 350

         Providence Catholic H.S. (New Lenox)

               Round 1 – lost to Rockford 160 to 360

               Round 2 – lost to Carbondale 170to 390

               Round 3 – won over Centennial 250 to 240

               Round 4 – lost to Springfield 240 to 280

               Round 5 – lost to William Fremd 180 to 370

          William Fremd H.S. (Palatine)

               Round 1 – won over Springfield 320 to 230

               Round 2 – lost to Rockford Auburn 270 to 310

               Round 3 – won over Carbondale 290 to 280

               Round 4 – won over Centennial 350 to 160

               Round 5 – won over Providence Catholic 370 to 180

         Rockford Auburn H.S.

               Round 1 – won over Providence Catholic 360 to 160

               Round 2 – won over William Fremd 310 to 270

               Round 3 – won over Springfield 330 to 260

               Round 4 – lost to Carbondale 270 to 310

               Round 5 – won over Centennial 350 to 160

         Springfield H.S.

               Round 1 – lost to William Fremd 230 to 320

               Round 2 – won over Centennial 340 to 120

               Round 3 – lost to Rockford Auburn 260 to 330

               Round 4 – won over Providence Catholic 280 to 240

               Round 5 – won over Carbondale 260 to 250

       

Class “AA”, Pool “B”

     Illinois Mathematics & Science Academy (Aurora)        Dunlap H.S.

     Bloomington H.S.                                                            Greenville H.S.

     Latin School of Chicago                                                  Adlai E. Stevenson H.S. (Lincolnshire)

         Illinois Math & Science Academy

               Round 1 – won over Bloomington 350 to 230

               Round 2 – won over Latin 360 to 200

               Round 3 – won over Dunlap 430 to 150

               Round 4 – won over Greenville 360 to 180

               Round 5 – lost to Stevenson 240 to 330

         Bloomington H.S.

               Round 1 – lost to IMSA 230 to 350

               Round 2 – lost to Stevenson 270 to 300

               Round 3 – won over Latin 290 to 270

               Round 4 – won over Dunlap 360 to 190

               Round 5 – won over Greenville 300 to 140

         Latin School of Chicago

               Round 1 – won over Greenville 360 to 140

               Round 2 – lost to IMSA 200 to 360

               Round 3 – lost to Bloomington 270 to 290

               Round 4 – lost to Stevenson 230 to 350

               Round 5 – won over Dunlap 330 to 110

         Dunlap H.S.

               Round 1 – lost to Stevenson 120 to 430

               Round 2 – lost to Greenville 190 to 220

               Round 3 – lost to IMSA 150 to 430

               Round 4 – lost to Bloomington 190 to 360

               Round 5 – lost to Latin 110 to 330

         Greenville H.S.

               Round 1 – lost to Latin 140 to 360

               Round 2 – won over Dunlap 220 to 190

               Round 3 – lost to Stevenson 150 to 450

               Round 4 – lost to IMSA 180 to 360

               Round 5 – lost to Bloomington 140 to 300

         Adlai E. Stevenson H.S. (Lincolnshire)

               Round 1 – won over Dunlap 430 to 120

               Round 2 – won over Bloomington 300 270

               Round 3 – won over Greenville 450 to 150

               Round 4 – won over Latin 350 to 230

               Round 5 – won over IMSA 330 to 240

     

Class “AA”, Playoff Rounds

         Pool “A”

                             Rockford Auburn was 1st

                             William Fremd was 2nd

         Pool “B”

                 Adlai E. Stevenson was 1st

                 IMSA was 2nd

 

         Round 6 (playoffs)

            IMSA won over Rockford Auburn 310 to 240

            William Fremd won over Stevenson 290 to 280

 

         Round 7 (championship matches)

            Class “AA” State Championship:  IMSA won over William Fremd 340 to 230

                 

            Class “AA” Third Place:  Stevenson won over Rockford Auburn 280 to 250

                 

 

                    Lodges Sponsoring Schools

 

      276  Lodges ( 3 Lodges added 03-04-14 )                                          Last Update: 03-04-14

 

                    2014 Illinois Masonic Academic Bowl

                                     All sectional tournaments start at  8:30 a.m.

                                             State tournament starts at 8:00 a.m.

(Numerically by Lodge No.)                                               (Strike-through = withdrew)

LODGE NO.

LODGE NAME

LODGE LOCATION

SCHOOL NAME

SCHOOL LOCATION

0003

Harmony Jacksonville

Jacksonville H.S.

Routt Catholic H.S.

Jacksonville

Jacksonville

0004

Springfield Springfield Springfield H.S. Springfield

0007

Friendship Dixon Sterling H.S. Sterling

0008

Macon Decatur St. Teresa H.S. Decatur

0013

St. John's Peru LaSalle-Peru Township H.S. LaSalle

0016

Temperance Vandalia Vandalia Community H.S. Vandalia

0019

Clinton Petersburg PORTA  H.S. Petersburg

0023

Cass Beardstown Beardstown H.S. Beardstown

0024

St. Clair Belleville Althoff Catholic H.S. Belleville

0031

Mt. Vernon Mt. Vernon Mt. Vernon Township H.S. Mt. Vernon

0035

Charleston Charleston Charleston H.S. Charleston

0036

Kavanaugh Elizabeth River Ridge H.S. Hanover

0040

Occidental Ottawa Ottawa Township H.S. Ottawa

0043

Bloomington Bloomington

Bloomington H.S.

Central Catholic H.S.

Bloomington

Bloomington

0045

Griggsville

co-sponsor w/0095 & 0218

Griggsville Griggsville-Pery H.S. Griggsville

0048

Unity St. Charles St. Charles East H.S. St. Charles

0049

Cambridge Cambridge Cambridge H.S. Cambridge

0050

Stuart E. Pierson Carrollton

Carrollton H.S.

Greenfield H.S.

Carrollton

Greenfield

0051

Mt. Moriah Hillsboro Litchfield H.S. Litchfield

0055

Washington Nashville Nashville H.S. Nashville

0057

Trio

co-sponsor w/0069 & 0577

Milan Sherrard H.S. Sherrard

0058

Fraternal Monticello Monticello H.S. Monticello

0059

New Boston

co-sponsor w/0252 & 0679

New Boston Mercer County H.S. Aledo

0060

Belvidere Belvidere

Belvidere H.S.

Belvidere North H.S.

Belvidere

Belvidere

0064

Benton Benton  

0065

Euclid Naperville

Naperville Central H.S.

Naperville North H.S.

Naperville

Naperville

0066

Pacific Knoxville Knoxville H.S. Knoxville

0067

Acacia Peru

St. Bede Academy

Hall H.S.

Peru

Spring Valley

0069

Eureka

co-sponsor w/0057 & 0577

Milan Sherrard H.S. Sherrard

0072

Chester Chester Chester H.S. Chester

0075

Roscoe Roscoe

Hononegah H.S.

South Beloit H.S.

Rockton

South Beloit

0076

Mt. Nebo Carlinville Carlinville H.S. Carlinville

0077

Prairie

co-sponsor w/0268 & 0408 for Paris Cooperative H.S.

Paris

Paris Cooperative H.S.

Shiloh H.S.

Paris

Hume

0078

Waukegan Waukegan     

0080

White Hall White Hall

North Greene H.S.

Winchester H.S.

      (West Central)

White Hall

Winchester

 

0084

DeWitt Clinton Clinton H.S. Clinton

0086

Kaskaskia

co-sponsor w/0427

Red Bud Sparta H.S.   Sparta

0090

Jerusalem Temple Aurora Illinois Mathematics and Science Academy Aurora

0091

Metropolis Metropolis Massac County H.S. Metropolis

0092

Stewart Geneseo

Geneseo H.S.

Riverdale H.S.

Annawan H.S.

Geneseo

Port Byron

Annawan

0095

Perry

co-sponsor w/ 0045 & 0218

Perry Griggsville-Perry H.S. Griggsville

0096

Samuel H. Davis

co-sponsor w/0420

Mt. Morris Oregon H.S. Oregon

0103

Magnolia

co-sponosr w/1093

Magnolia Putnam County H.S. Granville

0104

Lewistown Lewistown Lewistown H.S. Lewistown

0109

Trenton

Trenton Central Community H.S. Breese

0110

Lebanon Lebanon Wesclin H.S. Trenton

0115

Rising Sun Grayslake Grayslake Central H.S. Grayslake

0116

Vermont Vermont Astoria H.S. Astoria

0119

Henry

co-sponsor w/0067 for both

Henry

Hall H.S.

St. Bede Academy

Spring Valley

Peru

0125

Greenup

co-sponsor w/0834 & 0698

Greenup Cumberland H.S. Toledo

0126

Empire Pekin Pekin Community H.S. Pekin

0130

Marion

co-sponsoring w/0510

Salem Salem Community H.S. Salem

0132

Mackinaw Mackinaw Deer Creek-Mackinaw H.S. Mackinaw

0133

Marshall Marshall Marshall H.S. Marshall

0135

Lima

co-sponsor w/0449

Lima Unity H.S. Mendon

0137

Polk

co-sponsor w/0630

McLeansboro Hamilton County H.S. McLeansboro

0138

Marengo Marengo Marengo Community H.S. Marengo

0139

Geneva Geneva Geneva H.S. Geneva

0141

Old Glory Westchester Elk Grove H.S. Elk Grove Village

0144

DeKalb DeKalb Sycamore H.S. Sycamore

0145

A. W. Rawson Pecatonica Pecatonica H.S. Pecatonica

0146

Lee Center

Lee Center

Hiawatha H.S.

Kirkland

0149

Effingham Effingham

Effingham H.S.

St. Anthony H.S.

Effingham

Effingham

0154

Russell Georgetown Georgetown-Ridge Farm H.S. Georgetown

0155

Alpha Galesburg Galesburg H.S. Galesburg

0156

Delavan Delavan Delavan H.S. Delavan

0157

Urbana Champaign Centennial H.S. Champaign

0165

Atlanta

co-sponsor w/

Atlanta Olympia H.S. Stanford

0166

Star in the East Rockford

Boylan Catholic H.S.

Keith Country Day School

Rockford

Rockford

0169

Nunda Crystal Lake     

0170

Evergreen

co-sponsor w/0554

Freeport

Stockton H.S.

Warren H.S.

Stockton

Warren

0174

Lena Lena Lena-Winslow H.S. Lena

0175

Matteson Joliet Romeoville H.S. Romeoville

0176

Mendota Mendota Mendota H.S. Mendota

0178

Illinois Central Amboy Amboy H.S. Amboy

0179

Wabash Mattoon Neoga H.S. Neoga

0187

Mystic Tie Polo

Polo H.S.

Forreston H.S.

Polo

Forreston

0188

Cyrus

co-sponsor w/0385

Mt. Carroll West Carroll H.S. Savanna

0189

Fulton City Fulton Fulton H.S. Fulton

0190

Dundee Carpentersville Barrington H.S. Barrington

0192

Farmington

co-sponsor w/0448

Farmington

Farmington Central H.S.

Farmington

0199

Homer Homer Hetitage H.S. Broadlands

0201

Centralia Centralia Centralia H.S. Centralia

0206

Fairfield Fairfield Fairfield Community H.S. Fairfield

0210

Lincoln Lincoln Lincoln Community H.S. Lincoln

0212

Shipman Shipman Southwestern H.S. (1/2) Piasa

0214

Gillespie Gillespie Gillespie H.S. Gillespie

0216

Newton Newton Newton Community H.S. Newton

0218

New Salem

co-sponsor w/0045 & 0095

New Salem Griggsville-Perry H.S. Griggsville

0219

Oakland

co-sponsor w/0280

Oakland

Oakland/Kansas H.S.

(Tri-County Titans)

Oakland

0220

Mahomet Mahomet Mahomet-Seymour H.S. Mahomet

0221

LeRoy LeRoy LeRoy H.S. LeRoy

0222

George Washington Chillicothe Illinois Valley Central H.S. Chillicothe

0226

Pana Pana Pana H.S. Pana

0239

Mt. Carmel Mt. Carmel Mt. Carmel H.S. Mt. Carmel

0240

Western Star Champaign Champaign Central H.S. Champaign

0244

Horicon Rochelle

Rochelle Township H.S.

Ashton-Franklin Center H.S.

Rochelle

Ashton

0245

Greenville Greenville Greenville H.S. Greenville

0250

Robinson Robinson Robinson H.S. Robinson

0252

Aledo

co-sponsor w/0059 & 0679

Aledo Mercer County H.S. Aledo

0254

Aurora Oswego Metea Valley H.S. Aurora

0263

Illinois Peoria Peoria Heights H.S. Peoria Heights

0268

Paris

co-sponsor w/0077 & 0408

Paris Paris Cooperative H.S. Paris

0270

LaMoille-Calumet

co-sponsor w/1169

Homewood Morris Community H.S. Morris

0273

Miner's Galena

Galena H.S.

East Dubuque H.S.

Scales Mound H.S.

Galena

East Dubuque

Scales Mound

0274

Byron Byron Byron H.S. Byron

0280

Kansas

co-sponsor w/0219

Kansas

Oakland/Kansas H.S.

(Tri-County Titans)

Oakland

0283

Meteor Sandwich Sandwich H.S. Sandwich

0285

Catlin Catlin

Westville H.S.

Jamaica H.S. (Salt Fork)

Westville

Sidell

0288

Genoa Genoa     

0293

Prophetstown Prophetstown Prophetstown H.S. Prophetstown

0296

Quincy Quincy Quincy Senior H.S. Quincy

0297

Benjamin Camp Point Camp Point Central H.S. Camp Point

0298

Wauconda Wauconda Wauconda H.S. Wauconda

0302

Durand Durand Durand H.S. Durand

0303

Raven Oswego Plainfield North H.S. Plainfield

0314

Palatine Palatine

Palatine H.S.

William Fremd H.S.

Schaumburg H.S.

Palatine

Palatine

Schaumburg

0321

Dunlap

Morrison

Morrison H.S.

Morrison

0332

Tuscola Tuscola Tuscola Community H.S. Tuscola

0333

Tyrian Springfield Springfield Southeast H.S. Springfield

0339

Saline Goreville

Cairo H.S.

Cairo

0341

Full Moon

co-sponsor w/0394, 0592, 0792

Grafton Jersey Community H.S. Jerseyville

0345

Milledgeville

co-sponsor w/0867

Milledgeville Milledgeville H.S. Milledgeville

0347

Sidney

co-sponsor w/

Sidney Unity H.S. Tolono

0352

Morton Morton Morton H.S. Morton

0354

Ark & Anchor Auburn Auburn H.S. Auburn

0356

Hermitage Albion Edwards County H.S. Albion

0359

Blackberry Elburn Kaneland H.S. Maple Park

0360

Princeville Princeville Dunlap H.S. Dunlap

0361

Douglas Mascoutah Mascoutah H.S. Mascoutah

0363

Horeb Elmwood Elmwood H.S. Elmwood

0366

Arcola Arcola Arcola H.S. Arcola

0371

Livingston Dwight Dwight Township H.S. Dwight

0374

Shabbona Shabbona Indian Creek H.S. Shabbona

0385

Mississippi

co-sponsor w/0188

Savanna West Carroll H.S. Savanna

0386

Bridgeport Bridgeport Red Hill H.S. Bridgeport

0388

El Dara El Dara

Pleasant Hill H.S.

Western H.S.

Pleasant Hill

Barry

0390

Ashmore Ashmore Charleston H.S. Charleston

0394

Jerseyville

co-sponsr w/0341, 0592, 0792

Jerseyville Jersey Community H.S. Jerseyville

0398

Kinmundy Kinmundy South Central H.S. Farina

0408

Stratton

co-sponsor w/0077 & 0268

Paris Paris Cooperative H.S. Paris

0416

Paxton

Paxton

Paxton-Buckley-Loda H.S.

Paxton

0418

Freeburg Freeburg Freeburg Community H.S. Freeburg

0420

Oregon

co-sponsor w/0096

Oregon Oregon H.S. Oregon

0422

Landmark Joliet Plainfield South H.S. Plainfield

0423

Lanark Lanark Eastland H.S. Lanark

0427

Red Bud

co-sponsor with/0086 for Sparta H.S.

Red Bud

Mater Dei Catholic H.S.

Sparta H.S.  

Breese

Sparta

0428

Sunbeam Plano Somonauk H.S. Somonauk

0429

Chebanse Chebanse Bradley-Bourbonnias Community H.S. Bradley

0431

Summit Warrensburg

Warrensburg-Latham H.S.

Sangamon Valley H.S.

Warrensburg

Niantic

0434

Makanda

co-sponsor w/0241

Makanda Carbondale Community H.S. Carbondale

0442

Casey Casey Casey-Westfield H.S. Casey

0448

Yates City

co-sponsor w/0192

Yates City Farmington Central H.S. Farmington

0449

Mendon

co-sponsor w/0135

Ursa Unity H.S. Mendon

0454

Maroa Maroa Maroa-Forsyth H.S. Maroa

0458

Blazing Star Carrier Mills

 

0463

Palmyra Palmyra Northwestern H.S. Palmyra

0466

Cobden Cobden Cobden H.S. Cobden

0470

Rantoul Rantoul Rantoul Township H.S. Rantoul

0474

Columbia Columbia

Columbia H.S.

Dupo H.S.

Columbia

Dupo

0478

Pleiades Westchester

Wheaton Warrenville South H.S.

Providence Catholic H.S.

Wheaton

 

New Lenox

0497

Alma Steeleville Trico H.S. Campbell Hill

0500

St. Paul's Springfield

Springfield Southeast H.S.

Rochester H.S.

Springfield

Rochester

0505

Meridian Sun Holcomb Stillman Valley H.S. Stillman Valley

0510

John D. Moody

co-sponsor w/0130

Iuka Salem Community H.S. Salem

0512

Wade Barney Bloomington University H.S. Normal

0516

Andalusia Andalusia Rockridge H.S. Taylor Ridge

0520

Anna

co-sponsor w/

Anna Shawnee H.S. Wolf Lake

0522

Barrington

Barrington

Barrington H.S.

Saint Viator H.S.

Barrington

Arlington     Heights

0523

Chatham Central Chatham Glenwood H.S. Chatham

0533

Altamont Altamont Altamont H.S. Altamont

0534

Cuba Cuba Cuba H.S. Cuba

0544

Virginia Virginia Virginia H.S. Virginia

0554

Plum River

co-sponsor w/0170

Stockton

Stockton H.S.

Warren H.S.

Stockton

Warren

0558

Leland Sandwich Leland H.S. Leland

0560

Madison

co-sponsor w/0583

New Douglans Highland H.S. Highland

0576

O'Fallon O'Fallon O'Fallon Township H.S. O'Fallon

0577

Viola

co-sponsor w/0057 & 0069

Viola Sherrard H.S. Sherrard

0581

Dongola Dongola Dongola H.S. Dongola

0583

Highland

co-sponsor w/0560

Highland Highland H.S. Highland

0587

Princeton Princeton Princeton H.S. Princeton

0592

Fieldon

co-sponsor w/0341, 0394, 0792

Fieldon Jersey Community H.S. Jerseyville

0602

Watson Watson Teutopolis H.S. Teutopolis

0603

Clark Martinsville Martinsville H.S. Martinsville

0607

Streator Streator Streator Township H.S. Streator

0610

Union Park

Chicago

Fenwick H.S.

Oak Park

0612

Rock River Sterling Newman Central Catholic H.S. Sterling

0630

Walpole-Tuscan

co-sponsor w/0137

McLeansboro Hamilton County H.S. McLeansboro

0633

EFW Ellis Rockford Rockford Auburn H.S. Rockford

0636

Peotone Manteno     

0644

Oblong City Oblong Obong H.S. Oblong

0647

Blueville Edinburg Edinburg H.S. Edinburg

0664

Winterrowd Dieterich Dieterich H.S. Dieterich

0667

Erie Erie Erie H.S. Erie

0673

Normal Normal

Normal Community H.S.

Normal Community West H.S.

Normal

Normal

0675

Pawnee Pawnee Pawnee H.S. Pawnee

0676

A. O. Fay Highland Park Lake Forest H.S. Lake Forest

0679

Buffalo Prairie

co-sponsor w/0059 & 0252

Buffalo Prairie Mercer County H.S. Aledo

0682

Blue Mound

co-sponsor w/

Blue Mound Meridian H.S. Macon

0687

Orangeville Orangeville Orangeville H.S. Orangeville

0698

Hutton

co-sponsor w/0125 & 0834

Diona Cumberland H.S. Toledo

0700

Pleasant Plains Pleasant Plains Pleasant Plains H.S. Pleasant Plains

0709

Star Hoopeston Hoopeston Area H.S. Hoopeston

0710

Farmer City Farmer City Blue Ridge H.S. Farmer City

0714

Collison Collison Oakwood H.S. Fithian

0722

Walnut

Walnut

Bureau Valley H.S.

Manlius

0729

Lake Creek Johnston City Johnston City H.S. Johnston City

0734

Morning Star Canton

Bushnell-Prairie City H.S.

Spoon River Valley H.S.

Bushnell

London Mills

0745

Winnebago Winnebago Winnebago H.S. Winnebago

0747

Centennial Champaign    

0754

Ogden Ogden    

0759

Wayne City Wayne City Wayne City H.S. Wayne City

0762

Van Meter Athens Athens H.S. Athens

0763

Crete Crete Crete-Monee H.S. Crete

0764

George A. Sentel Sullivan Sullivan H.S. Sullivan

0765

Palace Lansing Homewood-Flossmoor H.S. Flossmoor

0770

LaGrange LaGrange Lyons Township H.S. LaGrange

0777

Ravenswood Chicago Maine South H.S. Park Ridge

0782

Potomac Henning

Bismarck-Henning H.S.

Armstrong Township H.S.

Bismarck

Armstrong

0786

Riverton-Lavely Riverton

Riverton H.S.

Williamsville H.S.

Riverton

Williamsville

0787

Morris Waterloo Gibault Catholic H.S. Waterloo

0790

Pittsfield Pittsfield Pittsfield H.S. Pittsfield

0792

Calhoun

co-sponsor w/0341, 0394, 0592

Hardin Jersey Community H.S. Jerseyville

0810

Tinley Park Tinley Park Tinley Park H.S. Tinley Park

0815

Lawn Oak Lawn    

0818

Ben Hur Palatine Adlai E. Stevenson H.S. Lincolnshire

0824

Grove Downsers Grove Lisle Senior H.S. Lisle

0825

Arthur Arthur Arthur-Lovington H.S. Arthur

0826

Mazon Mazon

Seneca Twp. H.S.

Gardner-S. Wilmington H.S.

Seneca

Gardner

0827

Seqouit Antioch

Antioch Community H.S.

Lakes Community H.S.

Antioch

Lake Villa

0832

Oak Forest Oak Forest Oak Forest H.S. Oak Forest

0834

Toledo

co-sponsor w/0125 & 0698

Toledo Cumberland H.S. Toledo

0849

Palestine Palestine Palestine-Hutsonville H.S. Palestine

0850

River Forest-Austin

co-sponsor w/1133

Western Springs Wheaton North H.S. Wheaton

0852

Gothic Fairview Heights Belleville West H.S. Belleville

0855

King Oscar Chicago Hoffman Estates H.S. Hoffman Estates

0862

Riverside Riverside

Riverside-Brookfield H.S.

St. Ignatius College Prep.

Riverside

Chicago

0867

Chadwick

co-sponosr w/0345

Chadwick Milledgeville H.S. Milledgeville

0881

Marissa Marissa Marissa H.S. Marissa

0890

Des Plaines

co-sponsor w/0974

Des Plaines     

0898

Silvis Silvis Orion H.S. Orion

0910

Hull Hull Western H.S. Barry

0919

Elwood Joliet Joliet Central H.S. Joliet

0930

Joseph Robbins Bartonville Limestone Community H.S. Bartonville

0931

Wilmette Park Wilmette Evanston Township H.S. Evanston

0934

Hinsdale Hinsdale

Hinsdale Central H.S.

Westmont H.S.

Hinsdale

Westmont

0941

Elmhurst Elmhurst Glenbard South H.S. Glen Ellyn

0950

Glen Ellyn Wheaton East Aurora H.S. Aurora

0970

St. Joseph St. Joseph St. Joseph-Ogden H.S. St. Joseph

0974

Constellation Des Plaines  

0979

Stephen Decatur Decatur Lutheran School Assoc. H.S. Decatur

0988

Park Ridge Franklin Park Maine South H.S. Park Ridge

0998

Paul Revere Chicago Gordon Tech College Prep H.S. Chicago

1014

Moline Moline Moline H.S. Moline

1057

Leydon-Laurel Franklin Park Leyden H.S. Franklin Park

1058

Glenview United Glenview Carmel Catholic H.S. Mundelein

1074

West Englewood Home Oak Lawn Carl Sandburg H.S. Orland Park

1089

Zurich Lake Zurich Lake Zurich H.S. Lake Zurich

1092

St. Anne Kankakee

St. Anne Community H.S.

Herscher H.S.

St. Anne

Herscher

1093

Granville

co-sponsor w/0103

Granville Putnam County H.S. Granville

1098

Lombard Bloomingdale Glenbard East H.S. Lombard

1111

Anthony Doherty Cisne Cisne H.S. Cisne

1113

Villa Park Villa Park Willowbrook H.S. Villa Park

1133

Argo-Summit

co-sponsor w/0850

Summit Wheaton North H.S. Wheaton

1136

Western Springs

co-sponsor w/1171

Western Springs Latin School of Chicago Chicago

1143

Hilton

co-sponosr w/1170

East Peoria East Peoria Community H.S. East Peoria

1146

Morton Grove Glenview Loyola Academy Wilmette

1153

Azure Western Springs

University H.S.

(University of Chicago Laboratory School)

Chicago

1159

Bensenville Bensenville Fenton H.S. Bensenville

1163

Clarence P. Schwartz Chicago

Whitney Young Magnet H.S.

Oak Park & River Forest H.S.

Chicago

Oak Park

1166

Oak Lawn Oak Lawn Chicago Christian H.S. Palos Heights

1169

Neighbor

co-sponsor w/0270

Homewood Morris Community H.S. Morris

1170

Frank N. Nicol

co-sponsor w/1143

Creve Coeur East Peoria Community H.S. East Peoria

1171

Evergreen Park

co-sponsor w/1136

Tinley Park Latin School of Chicago Chicago

1178

Men in Brotherhood Elmhurst Fenwick H.S. Oak Park

1179

Cathedral Peoria Peoria Christian H.S. Peoria

 

       

 

       

 

Please mark these dates on your school calendars.

DATES FOR 2015

 

Illinois Masonic Academic Bowl

 

 

Sectional Tournament

Saturday

February 21, 2015

Locations to be determined.

State Tournament

Saturday

March 7, 2015

To be determined

 

Please mark these dates on your Lodge calendars.

 

 

ILLINOIS MASONIC ACADEMIC BOWL

 

What is it?  How does it work?

 

The following questions are answered in this summary:

 

What is the Illinois Masonic Academic Bowl?

The Illinois Masonic Academic Bowl is an academic knowledge competition between Illinois high school scholastic bowl teams.  This is an annual tournament sponsored by the Masons of Illinois and is coordinated through the Grand Lodge of Ancient Free and Accepted Masons of the State of Illinois.  The goal is to provide positive recognition for academic excellence.

What is high school “Scholastic Bowl”?

Two teams compete against each other by verbally answering questions within a specific time limit.  Questions are on subjects typically taught in Illinois high schools.  Subject material for the questions will be approximately 20% mathematics, 20% science, 20% social studies, 20% language arts and literature, 10% fine arts, and 10% miscellaneous.  A competition match consists of 16 “toss-up” questions and 16 three-part “teamwork” questions.

What is a “toss-up” question?

A toss-up question is a question that is verbally asked with both teams having the opportunity to answer the question.  The team players may not communicate with one another during the reading of the question or prior to giving an answer.  A team has only one opportunity to give the correct answer to a toss-up question.  When a team player wants to answer the question, he/she activates the electronic lockout system and waits to be recognized by the Moderator before answering.  If the first answer given by one team is incorrect, then the other team has an opportunity to give the correct answer.  Points are awarded for correct answers.  Six (6) toss-up questions are asked during the first section of the match, six (6) toss-up questions are asked during the third section of the match, and four (4) toss-up questions are asked during the fifth (final) section of the match.

What is a “teamwork” question?

All teamwork questions consist of three (3) parts.  Team players may confer among themselves after each part of the teamwork question is read.  Part 1 is read and answered before Part 2 is read.  Part 2 is read and answered befor Part 3 is read. Points are awarded to the team based upon the number of parts correctly answered.  Teamwork questions are rebounding which means the other team is given an opportunity to answer those parts of the teamwork question that are incorrectly answered or not attempted by the team originally awarded the teamwork questions.  The team in control of the first teamwork question in the second section of the match will be the team that first correctly answered a toss-up question in the first section of the match.  The team in control fo the first teamwork question in the fourth section of the match will be the team that first correctly answered a toss-up question in the third section of the match.  After the first teamwork question in those respective sections, the first opportunity for each teamwork question (each with 3 parts) alternate between the two teams for the remainder of the section.  Eight (8) teamwork questions are asked during the second section of the match, and eight (8) teamwork questions are asked during the fourth section of the match.

What are the rules?

The "Tournament Rules for the Illinois Masonic Academic Bowl" is the governing document for the rules for this tournament. These rules are reviewed eah year and revised as necessary.  The current set of "Tournament Rules" are emailed to the Scholastic Bowl Coach for each high school that registers for this tournament.

What time limits are involved?

The time limit for answering a toss-up question is 10 seconds, with the time starting as soon as the moderator completes reading the question.  If the question involves computation (for example, math calculations or chemistry calculations) then the time limit is 30 seconds.

The time limit for answering the teamwork questions is 10 seconds for each part, with the time starting as soon as the moderator completes reading the question.  Team conferring may commence during the reading of the question.

How are points awarded?

The team giving the correct answer to a toss-up question is awarded 10 points.

The team giving the correct answers to teamwork questions is awarded points based upon the number of parts correctly answered.  If all parts of the teamwork question are answered correctly, the team answering all parts correctly receives 30 points.  Teams are awarded 10 points for each part of the teamwork question correctly answered.

The team with the highest number of points at the end of the match (16 toss-up questions and 16 teamwork questions) is declared the winner.

How is a team member recognized for answering questions?

A ten-position electronic “lock-out” system is used during the match.  Each team member has an electronic push-button control.  When the team member desires to answer the question, he/she depresses the button on the wand, creating an audible sound and energizing a lighted display so that the moderator is able to determine which team member desires to answer the question.  When the button on one electronic control is depressed, all other button controls are electronically “locked-out” from being responsive.  Once the question is answered, the lock-out system is reset, making it ready for all team members to once again use.

Who judges the competition?

Each competition match has one “moderator” who verbally reads the questions and is the chief official for making all decisions relative to the rules of the competition.  Each competition match also has one “scorekeeper” who maintains the official tabulation of the points awarded and assists the moderator in officiating the competition.  Each competition match also has one “timekeeper” who controls the timing of the questions/answers, timing of official break-times, and timing of time-outs.  The moderator may request assistance from the timekeeper in matters regarding officiating.

When is the tournament?

The Illinois Masonic Academic Bowl sectional tournaments are usually held on the third Saturday in February of each year throughout the state of Illinois.  The winners of the sectional tournaments automatically advance to the state tournament.

The Illinois Masonic Academic Bowl state tournament is usually held in the Springfield area on the first Saturday in March of each year.

Who is eligible to participate?

All IHSA-member high schools, both public and private, with organized scholastic bowl teams may enter.

What does it cost to enter a team?

High schools entering the Illinois Masonic Academic Bowl pay NO ENTRY FEE.  Our tournament is financially supported by the Masons of Illinois.

How many teams compete in the tournament?

Each sectional tournament site usually consists of a maximum of 12 teams.  Our tournament is a round-robin format.  Each team competes against all teams at the specific sectional tournament site unless “pool play” is required due to the number of teams registered.  Pool play means that the teams will be divided into two pools with each pool being round-robin play.  The winner of Pool "A" will compete against the runner-up of Pool "B", and the winner of Pool "B" will compete against the runner-up of Pool "A", with the winner of both of these matches competing against each other for the championship, and the runners-up of both of these matches competing against each other for 3rd Place.  At sites that use a straight round-robin (no pool play), the team with the best win-loss record is the champion; the team with the second best win-loss record is the 2nd Place finisher, etc.  If two teams tie with identical win-loss records, then the team that won the head-to-head match will be declared the team with the better record.  The number of sectional tournament sites is based upon the total number of teams in each class registering to participate in our tournament.

The state tournament is conducted at one location in the Springfield area with the winner of each sectional tournament site automatically advancing to the state tournament.  The state tournament is also a 2-Class round-robin format.  With this format, only sectional champions will advance to our state tournament.

Are awards given for the “winners”?

Monetary scholastic awards are presented to each school finishing in the top four positions at each Class “A” and Class “AA” sectional tournament location and at the state tournament.  Starting in 2010, the Sectional Champion received $400, the second-place team received $300, the third-place team received $200, and the fourth-place team received $100.  At the state tournament, $1,500 was awarded to each State Champion, $1,000 was awarded to each second-place team, $700 was awarded to each third-place team, and $400 was awarded to each fourth-place team.  Each team advancing to the state tournament, but not finishing in the final four of each class was awarded $100 each.  These amounts could be adjusted in future years of the tournament.  The Masons of Illinois ask only that the scholastic awards money be used by the schools for scholarships or academic purposes (i.e., purchase of practice questions, computer hardware or software, lockout systems, or scholastic bowl team shirts) within the school system.

The Class “A” State Champion and the Class “AA State Champion, each, will be given a State Championship trophy to keep.

Who develops the questions?

The Illinois Masonic Academic Bowl Committee, under the jurisdiction of the Grand Lodge of Illinois, is responsible for obtaining the questions.  The chairman of this committee usually purchases the questions from a reliable company that prepares questions for high school scholastic bowl teams.  Security of the questions is maintained by the chairman of the Illinois Masonic Academic Bowl Committee.  For the sectional tournaments, identical questions are used at all of the tournament locations.  For both the sectional tournaments and state tournament, identical questions are used for both Class “A” and Class “AA”.

When do teams enter?

Entry usually commences in early September and concludes on January 8th.  Late entries (after January 8th) will be accepted up to February 1st based upon space availability at the sectional tournament sites.  The earlier that teams enter, the easier it is to organize and schedule the sectional tournament locations; therefore, coaches are encouraged to enter the team early.  There is no penalty to the school if a team must be withdrawn from participation due to scheduling conflicts, weather conditions, personal emergencies of team members or coaches, etc.

How are the individual Masonic Lodges involved?

All Masonic Lodges in the state of Illinois are asked to sponsor a high school scholastic bowl team in our tournament.  The cost of sponsoring a team is $150, payable to the Grand Lodge of Illinois.  A Lodge may sponsor one school, or more than one school, or share the sponsorship of a school with another Lodge.  Some Lodges may not desire to sponsor a specific school, but may wish to make a general donation to this Grand Lodge program.

Masonic Lodges desiring to sponsor a high school should personally contact the Scholastic Bowl Coach at the school to determine the school’s desire to compete in our tournament.  The Lodge may NOT enter the school in our tournament, as the Scholastic Bowl Coach must submit her/his own entry information to the Tournament Director.  Lodges are encouraged to make plans for some of their members to be present at the tournament site on the day of the competition to support their school’s team.

Does a high school need a Masonic sponsor in order to participate?

The simple answer is NO.  If a high school desires to participate in the Illinois Masonic Academic Bowl, the high school Scholastic Bowl Coach should submit her/his entry information to the Tournament Director.  The Illinois Masonic Academic Bowl Committee attempts to obtain Masonic Lodge sponsors for the schools entered in the tournament.  Even if a school ends up with no Masonic Lodge sponsor, the school will still compete in our tournament, and the school still pays no entry fee.

How may additional information be obtained?

Contact Dale F. Thayer, Chairman, Illinois Masonic Academic Bowl Committee, by email at thayerdale@mchsi.com.  The Chairman of the Illinois Masonic Academic Bowl Committee is also the Tournament Director for the Illinois Masonic Academic Bowl tournament.  The Illinois Masonic Academic Bowl website at www.masonicbowl.org shows tournament dates, committee members, schools entered, tournament locations and teams attending each location, sectional tournament results, state qualifiers, state tournament results, Masonic Lodges sponsoring high schools, and tournament dates for the following year.